W co grać we wrześniu?

Categories W co grać

Jak co miesiąc rzuciłem okiem na nadchodzące premiery i wybrałem kilka wartych uwagi moim zdaniem. Szału nie ma, ale tragedii też nie. A Wy na co czekacie w nadchodzących dniach?

Iron Harvest (01.09 – PC)
  • Iron Harvest odpowiada na pytanie, które zadawaliśmy sobie od dawna — co jeżeli do walki w czasie I Wojny Światowej stanęłyby mechy. Na bank o tym myśleliście po zobaczeniu grafik Jakuba Różalskiego. Który zresztą odpowiada za stworzenie alternatywnej wizji rzeczywistości, w jakiej dzieje się gra. W grze dostaniemy historie rozłożoną na trzy oddzielne kampanie, każdą dla jednej ze stron konfliktu (odpowiedników Polski, Niemiec i Rosji). Gra jest RTSem, ale bardziej w stylu Company of Heroes niż Red Alerta — skupiamy się na dokładnym kierowaniu kilkoma mniejszymi oddziałami, a nie budowaniu setek jednostek i zalewaniu nimi wrogiej bazy. Chociaż naturalnie rozbudowa bazy i tworzenie nowych wojaków również w grze się znajdzie. Oprócz kampanii (którą możemy przejść także w coopie) dostaniemy tryb wieloosobowy.
Spellbreak (03.09 – PS4/PC/XO/Switch)
  • Patrząc na Spellbreak, aż chce się zakrzyknąć: “Wyjdź z domu, może pod twoim blokiem napierdalają się magowie”. Chociaż w tym przypadku nie pod blokiem a na zróżnicowanych arenach z klasycznym dla battle royale zmniejszającym się obszarem działań. Naszym magiem pokierujemy z perspektywy trzeciej osoby w otoczeniu kolorowej cell shadingowej grafiki. Zabawa (troooooooochę) czerpie z tytułu Magicka, bo posiadane czarny różnych żywiołów możemy łączyć w kombinacje dające potężniejsze efekty. Różniastych battle royali na rynku jest dość dużo, więc istnieje ryzyko, że za kilka miesięcy o Spellbreak nie będzie nikt pamiętał. Skoro gra jest free to playem, to można sprawdzić jak w to się gra.
Marvel’s Avengers (04.09 – PS4/PS5/XO/XsX/PC)
  • Po wielu latach bez żadnej gry AAA w świecie Avengersów w końcu się doczekaliśmy. Tylko nie jestem pewien czy do końca dostaniemy taką grę, jaką byśmy chcieli. Avengersi od Crystal Dynamics to gra usługa, która (w teorii) ma rozwijać się przez najbliższe lata. Na starcie czeka na nas 6 bohaterów (Iron-Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa i Ms Marvel), ale przecieki sugerują, że liczba ta ma się zwiększyć nawet o kilkanaście postaci. Każdy bohater charakteryzuje się innym stylem walki i dodatkowych umiejętności. Co więcej — każdego z bohaterów rozwijamy oddzielnie, zbierany walutę do odblokowywania skórek, lepszego wyposażenia itd itp. Wszystko, czego możecie spodziewać się po grze tego typu (widzieliśmy to już w Destiny czy w The Division). W grze znajdziemy zarówno misje fabularne opowiadające historie upadku (i ponownego powstania) Avengersów, jak i klasyczne zapychacze w stylu “upoluj elitarnego przeciwnika”. Sporo z nich (poza głównymi fabularnymi) będziemy mogli ukończyć w coopie.
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 (04.09 – PS4/XO/PC)
  • Król gry o jeździe na desce powraca! I to w najlepszej formie, bo dwie pierwsze części THPS są powszechnie uwielbiane (i wszyscy razem “Nie było wcześniej żadnego HD remastera”). Pakiet, który dostajemy we wrześniu, ma być zbudowany od podstaw na nowym silniku, ale w rozgrywce ma być równie przyjemny, jak oryginały. A nawet trochę rozbudowany, bo w grze znajdziemy tricki, które trafiły do późniejszych części THPS. Gra wygląda ładnie, rusza się ładnie i co równie ważne — brzmi równie dobrze, jak kiedyś, bo spora część soundtracków poprzednich części powróci.
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (08.09 – PC/PS4/XO)
  • W 2012 zadebiutował oryginalny Kingdoms of Amalur: Reckoning i stała się wtedy rzecz dziwna. Bo kto by pomyślał, że gra action-RPG, która miała świat stworzony przez poczytnego pisarza fantasy (R.A. Salvatore), zebrała dość przychylne opinie krytyków i dostała całkiem niezłą akcję promocyjną (m.in. z udziałem Ice Cube) odniesie spektakularną klapę? Na szczęście na pomoc przybywa THQ Nordic i po ośmiu latach spróbuje zainteresować nas zremasterowaną wersją. W grze dostaniemy dość klasyczny podział na klasy postaci (wojownik, zabójca, mag) i dość zręcznościową walkę. W ramach zremasterowanej wersji oprócz podstawowej wersji gry otrzymamy również oba wydane do niej DLC.
Spelunky 2 (15.09 – PS4)
  • Pierwsze Spelunky pojawiło się w 2008 roku i bardzo szybko wokół gry pojawiło się spore grono fanów ze względu na bardzo wysoki poziom trudności. Gra była dwuwymiarową platformówką, w której wcielaliśmy się w rolę tytułowe grotołaza i mieliśmy odnaleźć pradawne skarby. Rzecz w tym, że poziomy były generowane losowo, zginąć można było bardzo łatwo, a po śmierci wracaliśmy na początek gry. Jak dodamy do tego zróżnicowane przedmioty i najróżniejsze pułapki i przeciwników to dostajemy rogalik pełną gębą. I to jeszcze zanim rogaliki stały się modne. Wszystko wskazuje na to, że Spelunky 2 zaoferuje nam więcej. Wszystkiego. Bardziej zróżnicowane poziomy, nowi przeciwny, system craftingu i kilka trybów wieloosobowych.
Mafia: Definitive Edition (25.09 – PC/PS4/XO)
  • Nowa wersja pierwszej części Mafii chyba dla wielu jest najbardziej wyczekiwanym tytułem września. Zarówno dla osób, które dobrze wspominają grę, jak i dla tych którzy nigdy w nią nie grali. Bo gangsterska historia “od zera do antybohatera” powinna sprawdzić sie dziś równie dobrze, co dwanaście lat temu. Dodatkowo w Definitive Edition nie znajdziemy jedynie tekstur w wyższej rozdzielczości, a zbudowany od zera świat oparty o silnik “trójki”. Jedyne co mnie lekko niepokoi to fakt, że twórcy mają zamiar odrobinę rozbudować miasto i dodać nam zadań pobocznych. Co w przypadku trójki wyszło grze bokiem, więc mam nadzieje, że całościowo jedynka pozostanie dość bliska oryginałowi.