W co grać w październiku?

Categories W co grać

Nowy miesiąc, nowe gry, nowe decyzje zakupowe. Co macie na oku?

Star Wars: Squadrons (02.10 – PS4/XO/PC) – Taktyczne kosmiczne 5vs5 w stateczkach
 • EA serwuje nam kolejną grę w świecie Gwiezdnych Wojen. Tym razem dostajemy grę skupiającą się na pojedynkach kosmicznych statków. Zasiądziemy za sterami pojazdów znanych z filmów (wszelkiej maści cośtam-Wingów czy innych Tie-Fighterów). I to zasiądziemy należy rozumieć dosłownie, bo cała gra będzie dziać się z perspektywy pierwszej osoby (możliwa będzie również gra za pomocą VRu). Z zapowiedzi wynika, że tytuł będzie bardziej “symulacyjny” niż “zręcznościowy” a jedną z ważniejszych mechanik będzie samodzielne zarządzanie energią statku (czyli wolimy większą moc w laserach czy lepiej teraz doładować tarczę albo silnik). Oprócz trybu multiplayer gdzie walczą ze sobą gracze podzieleni na dwa pięcioosobowe oddziały dostaniemy również tryb fabularny. Akcja gry dzieje się tuż po wydarzeniach z VI części Gwiezdnych Wojen i pozwoli nam obserwować historię po obu stronach konfliktu — wcielimy się zarówno w pilota Nowej Republiki, jak i Imperium.
Crash Bandicoot 4: It’s About Time (02.10 – PS4/XO) – Nowy Crash, a jak stary
 • Po bardzo dobrze przyjętym remasterze trzech pierwszych części w tym roku dostajemy pełnoprawny sequel (nie rozmawiamy o kilku innych grach z Crashem które pojawiły się w latach 2000). It’s About Time stawia na sprawdzoną formułę z poprzednich części — dostajemy trójwymiarową platformówkę “w rynnach”, etapy z widokiem z boku czy walki z bossami. W stosunku do poprzednich części tym razem będziemy mogli pograć nie tylko Crashem czy Coco, ale również Neo Cortexem, czy kompletnie nową postacią — Tawna. Oprócz skakania nad przepaściami i zabijania różnorakich przeciwników przyjdzie nam też zbierać kwantowe maski zmieniające zasady gry (np. odwracające grawitacje). Kolorowych dopieszczonych platformerów 3d ostatnio za dużo nie mamy, więc warto zainteresować się nowym Crashem.
RIDE 4 (05.10 – PS4/XO/PC/PS5/XSX) – Project Cars, ale z motocyklami
 • Ride 4 to (nie zgadniecie) czwarta część gry o wyścigach na motocyklach. Tytuł stawia na w miarę realistyczne podejście do zabawy — wszystkie pojazdy czy części są licencjonowane, a w czasie wyścigu musimy dbać o zużycie opon czy paliwem. Dostajemy też cykl dnia i nocy czy dynamiczną zmianę pogody (a jak wiadomo — na mokrej nawierzchni łatwo nie jest). Możemy pograć samemu, za przeciwników mają rozbudowane AI, w trybie kampanii, albo pobawić się trybami multi.
The Survivalists (09.10 – PS4/XO/PC/Switch) – The Escapists, w coopie z małpami, na bezludnej wyspie
 • Kto grał w The Escapists ten wie czego spodziewać się po The Survivalists — tylko zamiast ucieczki z więzienia musi przeżyć na bezludnej wyspie. Co więcej — w grę możemy grać w coopie (do 4 osób), a jeśli nie mamy z kim będziemy mogli zrobić ze spotkanych małp swoich wykształconych pomocników. Oprócz przeżycia (z rozbudowanym craftingiem i survivalem) czeka na nas zwiedzanie wyspy i poznawanie jej tajemnic, a nawet walki z bossami.
Doom Eternal: The Ancient Gods Part One DLC (20.10 – PC/PS4/XO) – Spal więcej piekła
 • Co tu dużo mówić — jeśli ktoś przeszedł DOOM Eternal już na wszystkie strony, to na bank już ostrzy sobie zęby na pierwsze fabularne DLC do gry, którego akcja dzieje się już po zakończeniu podstawki. Nowe mapy, nowi przeciwnicy i nowe pukawki. I dużo dużo strzelania.
Carto (27.10 – PS4/XO/PC/Switch) – Dziewczynka z mapami
 • W Carto wcielamy się w małą dziewczynkę, która przemierza świat i rozwiązuje szereg logicznych zagadek. Rzecz w tym, że podstawą zagadek jest manipulowanie kształtem świata przedstawionego. Wyciągamy mapę, na której cały świat gry podzielony jest na kwadraciki (niczym w grze planszowej) i zmieniając ich ułożenie lub obracając, rozwiązujemy problemy napotkanych postaci. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy, że rzucicie okiem na zwiastun, a wszystko stanie się jasne. Dodatkowo gra ma śliczniusi styl graficzny, więc z automatu wpada na moją listę.
Ghostrunner (27.10 – PS4/XO/PC/Switch) – cyber ronin w mirrors edge
 • Tej jesieni pożądanie cyberpunkowych klimatów jest silne i Ghostrunner wpisuje się w ten trend. W grze wcielamy się w postać cybernetycznego samuraja, a akcje obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Czeka na nas szereg wyzwań zręcznościowych związanych z pokonywaniem coraz bardziej skomplikowanych etapów — przygotujcie się na bieganie po ścianach, huśtanie się na linkach czy precyzyjnie wymierzone skoki. Zarówno my, jak i przeciwnicy, których spotykamy na swojej drodze, giną od jednego ciosu. Rzecz w tym, że naszym głównym uzbrojeniem jest miecz, a przeciwnicy mają broń palną. Na szczęście możemy zwalniać czas i wykonywać uniki w powietrzu. Ale i tak szykujcie się na sporą liczbę powtórek każdego etapu, póki nie odnajdzie się optymalnego przejścia wszystkich przeszkód.
Watch Dogs: Legion (29.10 – PS4/XO/PC/PS5/XSX) – Saint’s Row na poważnie
 • Nowe Watch Dogsy to dla mnie gra zagadka. Z jednej strony mamy poprzednie dwie części, które były co najmniej niezłe (a WD2 imho była nawet bardzo dobra). Z drugiej strony mamy bardzo ambitny pomysł na świat pełen grywalnych postaci. Z trzeciej strony mamy niezbyt udaną passę Ubi ciągnącą się od Breakpointa. Z czwartej strony pomysł na świat pełen grywalnych postaci może przełożyć się na kompletnie nieistotną warstwę fabularną. Z piątej strony pomysł na po-brexitowy Londyn wydaje się rewelacyjnym miejscem akcji, ale z szóstej strony za grę zapewne odpowiada “zespół złożony z ludzi różnych wierzeń i poglądów” więc pewnie gra nie będzie wyrażała żadnych stanowczych poglądów. Może chociaż tak po prostu będzie to solidny Ubi-openworld ze zbieraniem kropek z mapy?
HONORABLE MENTIONS
 • Baldur’s Gate 3 (06.10 – PC) – Powrót Króla?
 • Age of Empires 3: Definitive Edition (15.10 – PC) – Wololo
 • 9 Monkeys of Shaolin (16.10 – PS4/XO/Switch/PC) – Chodzone bijatyki wiecznie żywe
 • Aquanox Deep Descent (16.10 – PC) – Kosmiczna strzelanina, ale pod wodą
 • Amnesia: Rebirth (20.10 – PS4/PC) – Strach się bać
 • The Dark Pictures – Little Hope (30.10 – PS4/XO/PC) – Horrorowe Life is Strange powraca