W co grać w grudniu?

Categories W co grać

Mimo, że w grudniu raczej nigdy nie ma żadnych oszałamiających premier to myślę, że znalazłem kilka tytułów na które warto rzucić okiem.

Arise: A Simple Story (03.12 – PS4/XO/PC)
  • Jeśli spojrzymy na rozgrywkę z Arise: A Simple Story to zobaczymy w miarę klasyczną logiczną platformówkę, gdzie większość problemów rozwiązujemy poprzez manipulację czasem (np. przyspieszając czas przesuwamy słońce od wschodu do zachodu, dzięki czemu ustawiamy pod odpowiednim kątem słoneczniki, po których skaczemy). Zaskakujące są za to założenia fabularne — nie w każdej grze przygodę zaczynamy po pogrzebie głównego bohatera. Podróż, którą odbędziemy po śmierci będzie również drogą przez wspomnienia naszego bohatera.
Phoenix Point (03.12 – PC)
  • Julian Gollop (twórca serii X-COM) powraca po latach z nową grą z gatunku, który powstał dzięki niemu. W niedalekiej przyszłości potężny wirus mutuje większość żywych stworzeń i resztka ludzkości chroni się w odizolowanych siedzibach. Kierując jedną z nich będziemy musieli dbać o rozwój naszego “państwa-miasta”, kontaktować się z innymi siedzibami i prowadzić regularne walki ze zmutowanymi przeciwnikami. Ponieważ pan Gollop stworzył cały gatunek gier “X-COMowych” to wiecie czego spodziewać się po walce w Phoenix Point. Pewną nowością jest fakt, że przeciwnicy nie są z góry założonymi jednostkami, a mają być proceduralne generowani przez grę tak, aby stanowili dla nas, jak największe wyzwanie (np. jeśli kilkukrotnie dopieczemy wrogom za pomocą broni rakietowej, to można spodziewać się, że potwory wykształcą sobie pancerz odporny na takie ataki).
Life Is Strange 2 – Episode 5 (03.12 – PC/PS4/XO)
  • Mam wrażenie, że druga część Life Is Strange przechodzi bez echa. Być może, teraz kiedy pojawi się ostatni epizod, to się zmieni. Zwłaszcza że na rynku dostaniemy również kompletne wydanie gry (i pewnie jakieś promocję na season passa). Dla przypomnienia — w tej części wcielamy się w dwóch braci, którzy ze względu na dramatyczne wydarzenia musieli wyruszyć w podróż po USA. I jak to w tej serii bywa — znajdziemy tu nadnaturalne moce, dramaty i dużo decyzji wpływających na to, jak potoczy się historia.
Tools Up! (03.12 – PC/PS4/XO/Switch)
  • Spory sukces Overcooked! doprowadził do powstania wielu tytułów z podobnymi zasadami/mechaniką. Tools Up! to kolejna taka gra. Zamiast  gotować jak w Overcooked!, w Tools Up będziemy zajmować się remontami. Szykujcie się na sprzątanie, malowanie, układanie podłóg czy tapetowanie. Wszystko w dość kolorowej i symbolicznej grafice. Patrząc po fragmentach rozgrywki, wydaje się, że gra jest zdecydowanie prostsza od Overcooked! więc może lepiej sprawdzi się jako imprezówka.
Darksiders Genesis (05.12 – PC)
  • Po wydanej rok temu w listopadzie trzeciej części Darksiders, teraz dostaniemy mały spin off. Gra nie dość, że jest fabularnym prequelem serii, to kompletnie odchodzi od wcześniejszego ukazania akcji. Tym razem rozgrywka  prezentowana jest w rzucie izometrycznego, a gra należy do gatunku action RPG/hack and slash/Diablo-podobnych. Wcielamy się w jedną z dwóch postaci (War lub Strife — jeśli gramy samemu, to możemy dowolnie przełączać się między postaciami) i przebijając się przez zastępy wrogów powoli poznajemy historię poprzedzającą rozpoczęcie pierwszej części Darksiders.
Mosaic (05.12 – PC)
  • Twórcy Among the Sleep porzucili problemy przerażonego kilkulatka na rzecz dorosłego pracownika bezdusznej korporacji. Gra jest w miarę klasyczną przygodówką point-and-click, w której staramy się wyrwać z codziennej korporacyjnej rutyny. Tytuł swoim dość ciężkim klimatem i charakterystyczną oprawą przypomina troszkę Inside.
Ancestors: The Humankind Odyssey (06.12 – PS4/XO)
  • Po PCetowej premierze w sierpniu Ancestors: The Humankind Odyssey zmierza na konsole. W grze znajdziemy mieszankę gry TPP (nie wiem czemu, ale mam mocne skojarzenie z Assassynem, może przez to skakanie po drzewach) z survivalem bowiem to tylko od nas zależy czy nasze człekokształtne małpy przeżyją i zdążą pod wpływem wielu lat wyewoluować do gatunku australopiteka. Będziemy zdobywać żywność, rozbudowywać nasze schronienie, a także odpierać ataki napastników. Wersja PCetowa gry ma aktualnie na Metacriticu ocenę 64 punkty co trochę gasi mój entuzjazm.
Detroit: Become Human (12.12 – PC)
  • Kolejna gra Davida Cage, która do tej pory była dostępną tylko na PS4 trafia na PC. Przygotujcie się na sporo filmowych scen, w których od naszej zręczności (QTE) i podejmowanych decyzji zależy, w którą stronę pójdzie oglądana przez nas historia. W Detroit przenosimy się do świata niedalekiej przyszłości gdzie normą jest wykorzystywanie w codziennej pracy androidów. Sprzątają w domu, opiekują się dziećmi czy chodzą po zakupy. Pokierujemy losami trójki z nich, kiedy świat, który znają stanie na progu ogromnych zmian.
Wattam (17.12 – PS4/PC)
  • Keita Takahashi (twórca Katamari Damacy) przybywa do nas z nową grą. W grze wchodzimy w interakcję z napotkanymi postaciami, starając się zdobyć jak najwięcej przyjaciół. Nie wiem co prawda, jak zdobywamy przyjaciela dzięki przyniesieniu cebuli do postaci będącej wielkim okiem, ale czy ktokolwiek zastanawiał się nad tworzeniem kosmosu w Katamari? Takahishi powiedział, że zawsze stara się tworzyć gry, dzięki którym ludzie zauważają, że codzienne życie jest wspaniałe. I to uczucie odnajdziemy w Wattam. Czego by nie mówić, to na bank gra jest wyjątkowa. Dodatkowo będziemy mogli pobawić się w niej w coopie.